Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Feilitzsch - Niemcy

Strona internetowa gminy Feilitzsch: www.feilitzsch.de


Pierwsze próby nawiązania współpracy między Gminą Rudniki a Gminą Felilitzsch miały miejsce w 2003 roku podczas wyjazdu szkoleniowego w miejscowości Lauingen. Podczas rozmowy wójta Andrzeja Pyziaka z Matthiasem Worstem (Niemcy) nadmieniono o chęci nawiązania współpracy z partnerem zza granicy zachodniej.

Skan_001.jpeg

W czerwcu 2004 roku młodzież z gminy Feilitzsch wzięła udział w V Międzynarodowych Zawodach Drwali w Bobrowie. Co prawda nie zajęli oni czołowych miejsc, natomiast udział w imprezie stał się początkiem rozkwitu nowych kontaktów między młodzieżą niemiecką a mieszkańcami gminy Rudniki.

2004MZD3.jpeg 2004MZD4.jpeg

2004MZD2.jpeg

W ramach rewanżu Związek Młodzieży z Zedwitz zaprosił w 2005 roku delegację z Gminy Rudniki na majowe Obchody Rocznicy Związku Młodzieży. Podczas tej uroczystości doszło do pierwszego spotkania z Burmistrzem Gminy Feilitzsch Helmutem Griesshammerem. Nawiązane zostały rozmowy nt. możliwości współpracy w przyszłości obu samorządów

Obchody młodzieży2.jpeg Obchodu młodzieży4.jpeg

Obchody młodzieży3.jpeg Obchody młodzieży1.jpeg

Obchody młodzieży5.jpeg Obchody młodzieży6.jpeg

W 2006 roku delegacja niemiecka z Burmistrzem Helmutem Griesshammerem, drugim burmistrzem Emilem Albrechtem oraz z radnymi gościła na kolejnych Zawodach Drwali w Bobrowie. Atmosfera zawodów, serdeczne przyjęcie i gościnność mieszkańców ujęła grupę niemiecką. Spotkanie to można było uznać za przełomowe, ponieważ obie strony zdecydowanie opowiedziały się za podpisaniem porozumienia partnerskiego.

2006MZD1.jpeg 2006MZD2.jpeg

2006MZD3.jpeg

1 maja 2007 roku podczas tradycyjnego „Maibaumaufstellung” (stawianie drzewa majowego) przy zgromadzonych mieszkańcach Gminy Feilitzsch podpisano umowę partnerską. Atrakcją dla zgromadzonych gości był tradycyjny bawarski taniec młodzieży z wstążkami umocowanymi na drągu. Zaszczytu trzymania tego drągu dostąpił Wójt Gminy Rudniki Andrzej Pyziak. Podczas Święta Majowego na stoisku promocyjnym prezentowano również produkty lokalne oraz wyroby rudnickich twórczyń ludowych.

 majPartnerstwo.jpeg majPartnerstwo1.jpeg

majPartnerstwo3.jpeg majPartnerstqwo2.jpeg

Parafowanie umowy partnerskiej nastąpiło 25 sierpnia 2007 roku podczas Dni Rudnik z okazji Obchodów 610-lecia. Do miejscowości Rudniki przybyła liczna delegacja niemiecka ubrana w jednolite koszulki z logiem obu gmin oraz nadrukiem symbolicznego uścisku dłoni. Gest ten świadczył o pojednaniu, partnerstwie oraz chęci współpracy i pogłębieniu kontaktów we wszystkich dziedzinach życia. Uroczystość była świetną okazją do poinformowania mieszkańców gminy Rudniki o nowych możliwościach płynących z nawiązanego partnerstwa.

 610lecie.jpeg 610lecie1.jpeg

610lecie2.jpeg 610lecie3.jpeg

 Porozumienie.jpeg

W dniu 18.06.2017 podczas jubileuszu 150-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Feilitzsch podpisano porozumienie o dalszej chęci i potrzebie kontynuacji partnerstwa pomiędzy samorządami.

Porozumienie z Gminą Feilitzsch 2017 r..jpeg

Wersja XML