Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Demografia Gminy Rudniki

Już wkrótce Spis Powszechny
- sprawdzamy sytuację demograficzną Gminy Rudniki

 

Wielkimi krokami zbliża się Spis Powszechny. Zachęcamy wszystkich do udziału w spisie gdyż jest to źródło pozyskania ważnych informacji. Spis ludności to – jak podaje Encyklopedia PWN – podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.

Mając na uwadze Spis Powszechny, przyjrzeliśmy się bliżej naszej gminnej statystyce. Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wielu płaszczyznach naszego życia, a szczególnie na naszej demografii.

Od wielu lat sukcesywnie spada liczba mieszkańców naszej gminy - więcej osób umiera niż się rodzi. W ciągu ostatnich 10 lat tylko w roku 2013 sytuacja ta była odwrotna. W ubiegłym roku urodziło się 67 dzieci, a z naszej społeczności odeszła rekordowa liczba mieszkańców, tj. 146 osób, i miało duży  związek z zachorowalnością na Covid-19.

W roku 2020 nastąpiła także bardzo widoczna zmiana w zakresie zawierania związków małżeńskich, których liczba była na rekordowo niskim poziomie, a mianowicie zawarto zaledwie 38 związków. Zauważalna jest także zmiana  stosunku liczby ślubów konkordatowych do cywilnych, których to w roku 2020 udzielono aż 17. Można uznać, że właśnie sytuacja związana z panująca pandemią, miała na to bezpośrednie przełożenie.

Te i kilka innych cennych informacji zawarliśmy w prezentacji, do której analizy serdecznie zapraszamy.

Materiał filmowy na powyższy temat dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=y468FLFV9o

 

 

 

 

 

Wersja XML