Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ferie w bibliotekach

Skrzaty, cienie, baśniowi ulubieńcy. O feriach w bibliotece

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, które znalazły się w tegorocznej ofercie Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudnikach przygotowanej dla dzieci na czas ferii.W tym roku postawiliśmy na zabawy kreatywne,  nieszablonowe, pobudzające wyobraźnię i uczące współpracy w grupie.

            Najpierw, 15 stycznia w Rudnikach i Żytniowie biblioteczne pomieszczenia wypełnili uczestnicy warsztatów zabawkarskich, w trakcie których pod okiem Pani Justyny Górok – Jury dzieci, młodzież, a nawet dorośli uczyli się, jak ze skarpet, tektury, drutu i innych tkanin wykonać piękne maskotki skrzatów. Powstały prawdziwe arcydzieła, które dziś z pewnością są ozdobą niejednego dziecięcego pokoju.

W środę, 24 stycznia rudnicka biblioteka otworzyła swoje podwoje dla teatru, choć nie takiego, z jakim dotychczas  zetknęli się uczestnicy tego wydarzenia.  Tym razem zaprosiliśmy dzieci do cudownego świata, w którym światło i cień tworzą magiczne obrazy i sceny. Lampka, ściana, własne dłonie, brystol i nożyczki wystarczyły, by stworzyć przedstawienie.

Zanim do tego doszło, dzieci dowiedziały się, jak powstaje cień, gdzie i kiedy narodził się teatr, w którym odgrywa on kluczową rolę,uczyły się tworzyć lalki cieniowe, a potem maleńkie papierowe postacie i rekwizyty przemieniały za pomocą światła we wspaniałe obrazy. Tajemnicze cienie snuły się więc po bibliotecznych ścianach, a baśniowe wróżki, smoki i czarownice spoglądały z góry na dzieci. Ale była to dopiero przygrywka dla właściwego przedstawienia. Po przygotowaniu odpowiednich lalek  uczestnicy warsztatów spróbowali swoich sił na prawdziwym ekranie dla przedstawień teatru cieni. Obejrzeliśmy trzy wspaniałe spektakle na podstawie znanych wierszy i baśni. Aktorzy dawali z siebie wszystko, każdy zespół popisowo wykonał przedstawienie. Teatrzyk cieni z pewnością przypadł dzieciom do gustu, a niektórzy już obiecywali, że zabawę będą kontynuować w domach.

Ofertę biblioteczną na czas ferii dopełniły zajęcia świetlicowe, które przygotowywały filie biblioteczne. Dzieciom udostępniono gry planszowe, czytano książeczki,a następnie najmłodsi wykonywali zadania plastyczne i kolorowali obrazki tematycznie związane z przeczytanym tekstem.

 

 

Skrzaty

„Kiedyś ludzie znali skrzaty, a skrzaty dobrze znały ludzi...

I teraz mało kto potrafi odróżnić krasnoludka od skrzata !

Mało kto w ogóle cokolwiek o nich wie !

I dlatego w okresie zimowym czyli ferii  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudnikach i Filii w Żytniowie w dniu 15 stycznia 2018 r. odbyły się warsztaty robienia skrzata.

W warsztatach uczestniczyło ponad 60 osób a prowadziła je P. Justyna Górok- Jura.

Warsztaty można zaliczyć do udanych. Dzieci uczyły się szyć na prawdziwej maszynie,  a szyły czapki do skrzata.

Największą jednak trudność sprawiło zrobienie okularów, które trzeba było wygiąć z cienkiego drucika.

Na zakończenie zadowolone dzieci wraz z własnoręcznie wykonanym skrzatem powróciły do swoich domów, by móc dalej cieszyć się krasnalem.

W. Wolna-Meryk

 

 
 

Wersja XML