Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wesele w… bibliotece?!

Wesele w… bibliotece?!

            Na środku stół ustawiony w podkowę, w centralnym miejscu główni bohaterowie: para młoda. On - w granatowym kaftanie narzuconym na białą koszulę, na głowie czapka krakowska, obowiązkowo z pawimi piórami. Ona - w kwiecistej spódnicy i gorsecie, z kwietnym wiankiem na głowie. Przy stole pozostali goście, wokół stare meble i wyposażenie dawnych chat wiejskich. Taką scenę uwieczniono na fotografii 2 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudnikach.  W tym dniu bowiem w wielu miejscach naszego kraju, w tym także u nas odbyło się Narodowe Czytanie. Jeśli dodamy jeszcze, że wspólną lekturą w tym roku było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, wszystko staje się jasne.

            W ten sposób po raz pierwszy włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji społecznej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej promującej czytanie wybitnych polskich dzieł literackich.  Zaproszenie do udziału w Narodowym Czytaniu skierowaliśmy do przedstawicieli władz samorządowych, szkół, harcerzy, osób z którymi biblioteka współpracuje na co dzień oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszej gminy. Chęć głośnego czytania zadeklarowały 23 osoby, choć w wydarzeniu uczestniczyli też widzowie, którzy przyszli popatrzeć i posłuchać „Wesela”.

            W roli Pana Młodego i Pani Młodej wystąpili: Michał Włoch i Joanna Podgórska- Wiercińska, wśród czytających znaleźli się także : Iwona Napieraj – z-ca Wójta Gminy Rudniki,  Janina Pawlaczyk – dyrektor GOKSiRu w Rudnikach, Bogdana Krzak, Jadwiga Głowacka, Bogusława Kaczmarek, Sylwia Kanicka, Jagoda Wicher, Małgorzata Sieja, Aleksandra Kupka – Kucharska, Marcin Kucharski, Daniel Kucharski, Wioletta Kucharska, Sandra Kobiela, Olga Włóka, Zuzanna Włóka, Julia Frydrych, Dagmara i Andrzej Miszczak, Mirosława Bobrzecka, Kacper Kanicki oraz Maria Morawiak.  Dzięki rekwizytom i meblom wypożyczonym z Gminnej Izby Tradycji w Rudnikach, a także ludowej weselnej muzyce, która towarzyszyła naszemu spotkaniu, chcieliśmy sprawić, by wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania poczuli się choć przez chwilę jak goście zaproszeni na pamiętne wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, które zostało utrwalone na kartach arcydzieła Stanisława Wyspiańskiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie, które wspaniale wczuły się w powierzone im role i pięknie przeczytały w rudnickiej bibliotece fragmenty „Wesela”.

 

 

Wersja XML