Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

KWIATY Z BIBUŁY - WARSZTATY

Kwiaty z bibuły były na wsi podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych. Ubarwiały i rozweselały słabo oświetlone izby z niewielkimi oknami. Wokół powieszonych na ścianach świętych obrazów mocowano kwiaty wykonywane przez  uzdolnione gospodynie. Kwiatami z bibuły ozdabiano również palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe i nagrobne. Obecnie ozdoby z bibuły i papieru pełnią trochę inne funkcje, ale niezmiennie  stanowią przede wszystkim element dekoracyjny wystroju wnętrz.  Ponadto tworzenie sprawia radość, uczy cierpliwości  i daje  poczucie satysfakcji, kiedy widzimy końcowy efekt swojej pracy.

Celem zorganizowanych przez Dom Kultury w Rudnikach warsztatów była nauka wykonywania  kwiatów róży, stokrotki, krokusa, gwiazdy betlejemskiej  oraz  poznanie technik bibułkarskich  takich jak: wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie.

Tajniki  i umiejętności  wykonywania  kwiatów przekazywała  mistrzyni w tej dziedzinie – pani IRENA  TOBIS z Rudnik.

Spotkanie cieszyło się  bardzo dużym zainteresowaniem . Ponad 30 osób,  nie tylko z naszej gminy, ale i z Byczyny, Praszki, Skomlina wymieniało swoje doświadczenia, dzieliło się umiejętnościami i sposobami wykonywania różnych rodzajów kwiatów. Wśród uczestniczek były osoby, które po raz pierwszy zetknęły się  z tego rodzaju twórczością , jak i  twórczynie wykonujące kwiaty od lat, między innymi Daniela Mońka z Zajączek.

         Wystarczyło przyjść  i spróbować aby przekonać się jak piękne kwiaty mogą rozkwitnąć w naszych dłoniach.

 


 

Wersja XML