Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Gminna Izba Tradycji/ Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi

 

„Utrwalamy dla naszych dzieci i wnuków wspomnienie o „garnkach, co schną na płotach do góry dnem”, o „żelazku co duszę ma” oraz o wielu innych przedmiotach i związanych z nimi czynnościach. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by wyedukowany mądrala władający biegle angielskim i surfujący z wielką wprawą po Internecie, wiedział również jak wyglądały i do czego służyły kierzanka i cyniotko, jak klepano kosę, międlono len czy wypiekano chleb”.

Uroczyste otwarcie Gminnej Izby Tradycji odbyło się podczas realizacji projektu „Folk Festiwal Rudniki- Mostenka” w czerwcu 2009r.
Od pomysłu wójta, który zainicjował powstanie izby w miesiącu marcu 2009 roku, do momentu otwarcia upłynęło 3 miesiące .

W tym czasie dokonano remontu pomieszczenia, a dyrektor i pracownicy Domu Kultury pozyskali i przygotowali eksponaty, które zostały pięknie wyeksponowane w odpowiednio do tego przygotowanej izbie. Możemy pochwalić się pokaźnymi zbiorami starych sprzętów codziennego użytku, maszyn rolniczych i innych historycznie cennych przedmiotów. Zgromadzone eksponaty u niektórych budzą wspomnienia, innych zapoznają z historią naszego regionu, dawnymi rzemiosłami wsi, prezentują wygląd wiejskiej chaty. Ekspozycja pokazuje jak szybko teraźniejszość staje się przeszłością.

Kolaż 1.png

Remont Izby Tradycji

W dniu 12.04.2013 r. podpisana została umowa na wykonanie remontu pomieszczeń Gminnej Izby Tradycji w Rudnikach . Prace remontowe zostały wykonane z końcem lipca 2013 r. przez firmę PPHU „Import Export AL-WOJ” Wojciech Suchowski z Kowali. Prace remontowo-budowlane rozpoczęto już w połowie kwietnia. Wymieniono instalację elektryczną, stolarkę okienną i drzwiową,  wykonano tynkowanie, posadzi betonowe, pomalowano ściany i sufity. Wszystko pod fachowym nadzorem oraz zgodnie z ustalonymi terminami. Wyremontowana Gminna Izba Tradycji przyciąga oko nie tylko mieszkańców Gminy Rudniki, ale również przyjeżdżających gości i turystów.

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskanym środkom europejskim w ramach programu PROW na lata 2007-2013.
Cała inwestycja to koszt 32 948,42 zł w tym 21 500 zł to środki stanowiące dofinansowanie z UE.

Zmiana Gminnej Izby Tradycji na Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi

W 2019 roku rozpoczęły się prace remontowe w budynku Gminnej Izby Tradycji, których celem było utworzenie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi. Operacja typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” objęta była Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Celem operacji w ramach PROW na lata 2014-2020, w który wpisuje się operacja, jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez zwiększenie dostępu do podstawowych usług kulturalnych.

W wyniku osiągnięcia celu będzie można korzystać z szerokiej oferty kulturalnej.
Materiał filmowy dotyczący przebiegu prac dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=13T5GEzJPhA&t=98s

Projekt obejmował:

  1. Wykonanie termomodernizacji budynku poprzez m.in. docieplenie ścian zewnętrznych ogrzewanej części „Gminnej Izby Tradycji”, zmianę pokrycia dachowego budynku, częściową wymianę i montaż stolarki okiennej i drzwiowej.
  2. Zaadaptowanie istniejącego pomieszczenia magazynowego na  „Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi” poprzez m.in.: wykonanie posadzek, robót tynkarskich, elektrycznych.
  3. Wyposażenie obiektu w niezbędny sprzęt m.in..:

Suma kosztów operacji to ok 950 000,00 zł

Wysokość dofinansowania to 500 000,00 zł

Kolaż 2.png

Więcej informacji o działalność CTSiHW można znaleźć na profilu społecznościowym na FB: https://www.facebook.com/CentrumTradycjiRudniki/   A jak pozyskiwaliśmy ciekawe informacje ? Polecamy materiał filmowy: https://www.youtube.com/watch?v=CEvSfxmKr5U

Otwarcie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi

1 października 2020r. w Rudnikach otwarto Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi. Obiekt powstał poprzez rozbudowę dawnej Gminnej Izby Tradycji, która została wyremontowana, a przylegające do niej stare magazyny zostały przebudowane od podstaw. Pozwoliło to stworzyć pięknie wyglądający, funkcjonalny i nowoczesny obiekt, który od tej pory będzie funkcjonował pod nazwą Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi w Rudnikach.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna pod adresem: https://kultura.rudniki.pl/5259/1344/otwarcie-centrum-tradycji-strazackiej-i-historii-wsi-w-rudnikach.html, a materiał filmowy pod adresem: https://www.facebook.com/watch/?v=3370808586478225

 

Wersja XML