Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Gminna Izba Tradycji/ Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi

GMINNA IZBA TRADYCJI

„Utrwalamy dla naszych dzieci i wnuków wspomnienie o „garnkach, co schną na płotach do góry dnem”, o „żelazku co duszę ma” oraz o wielu innych przedmiotach i związanych z nimi czynnościach. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by wyedukowany mądrala władający biegle angielskim i surfujący w wielką wprawą po Internecie, wiedział również jak wyglądały i do czego służyły kierzanka i cyniotko, jak klepano kosę, międlono len czy wypiekano chleb”.

Uroczyste otwarcie Gminnej Izby Tradycji odbyło się podczas realizacji projektu „Folk Festiwal Rudniki- Mostenka” w czerwcu 2009r. Od pomysłu Wójta, który zainicjował powstanie izby w miesiącu marcu 2009 roku, do momentu otwarcia upłynęło 3 miesiące .

W tym czasie dokonano remontu pomieszczenia, a dyrektor i pracownicy Domu Kultury pozyskali i przygotowali eksponaty, które zostały pięknie wyeksponowane w odpowiednio do tego przygotowanej izbie. Możemy pochwalić się pokaźnymi zbiorami starych sprzętów codziennego użytku, maszyn rolniczych i innych historycznie cennych przedmiotów. Zgromadzone eksponaty u niektórych budzą wspomnienia, innych zapoznają z historią naszego regionu , dawnymi rzemiosłami wsi, prezentują wygląd wiejskiej chaty. Ekspozycja pokazuje jak szybko teraźniejszość staje się przeszłością.

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

Remont Izby Tradycji

W dniu 12.04.2013 r. podpisana została umowa na wykonanie remontu pomieszczeń Gminnej Izby Tradycji w Rudnikach . Wszystkie prace remontowe zostaną wykonane do 05.07.2013 r. przez firmę PPHU „Import Export AL-WOJ” Wojciech Suchowski z Kowali.

Prace remontowo-budowlane zaczęły się w połowie kwietnia. Do tej pory została wykonana wymiana instalacji elektrycznej. Do wykonania pozostały jeszcze następujące prace: wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, tynkowanie, wykonanie posadzek betonowych, plotkowanie, malowanie ścian i sufitów. Prace przeprowadzane są pod fachowym nadzorem oraz idą zgodnie z ustalonymi terminami. Miejmy nadzieje, że wyremontowana Gminna Izba Tradycji przyciągnie oko nie tylko mieszkańców Gminy Rudniki, ale również przyjeżdżających gości i turystów.

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki pozyskanym środkom europejskim w ramach programu PROW na lata 2007-2013. Cała inwestycja to koszt 32 948,42 zł w tym 21 500 zł to środki stanowiące dofinansowanie z UE.

Zmiana Gminnej Izby Tradycji na Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi

W 2019 roku rozpoczęły się prace remontowe w budynku Gminnej Izby Tradycji, których celem było utworzenie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi.

Operacja typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” objęta Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Celem operacji w ramach PROW na lata 2014-2020, w który wpisuje się operacja, jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich poprzez zwiększenie dostępu do podstawowych usług kulturalnych

Celem planowanej operacji jest zwiększenie dostępu do podstawowych usług kulturalnych poprzez utworzenie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi.

W wyniku osiągnięcia celu będzie można korzystać z szerokiej oferty kulturalnej.

Projekt obejmuje:

  1. Wykonanie termomodernizacji budynku poprzez m.in. docieplenie ścian zewnętrznych ogrzewanej części „Gminnej Izby Tradycji”, zmianę pokrycia dachowego budynku, częściową wymianę i montaż stolarki okiennej i drzwiowej.
  2. Zaadaptowanie istniejącego pomieszczenia magazynowego na  „Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi” poprzez m.in.: wykonanie posadzek, robót tynkarskich, elektrycznych.
  3. Wyposażenie obiektu w niezbędny sprzęt m.in..:

Suma kosztów operacji to ok 950 000,00 zł

Wysokość dofinansowania wynosi 500 000,00 zł

Otwarcie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi

1 października 2020r. w Rudnikach otwarto Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi. Obiekt powstał poprzez rozbudowę dawnej Gminnej Izby Tradycji, która została wyremontowana, a przylegające do niej stare magazyny zostały przebudowane od podstaw. Pozwoliło to stworzyć pięknie wyglądający, funkcjonalny i nowoczesny obiekt, który od tej pory będzie funkcjonował pod nazwą Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi w Rudnikach.

 

Wersja XML