Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Plastyka Obrzędowa

PLASTYKA Mozaika copy.jpeg

MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYKI OBRZĘDOWEJ W RUDNIKACH

Tradycja to przeszłość obecna w teraźniejszości. Przechodzące z pokolenia na pokolenie zwyczaje i obrzędy są świadectwem naszych korzeni, związku teraźniejszości z przyszłością. Stanowią zatem ciągłość naszej tradycji, a kultura polska po dzień dzisiejszy zawdzięcza im swoją odrębność, swoje jedyne i niepowtarzalne barwy.

Konkurs Plastyki Obrzędowej organizowany jest już od wielu lat, zawsze we wrześniu i potwierdza się coraz bardziej z roku na rok potrzeba organizowania tego typu przedsięwzięć, ponieważ w lokalnych środowiskach wiejskich nadal kultywowane są obrzędy i zwyczaje. Konkurs ten jest wspaniałą formą ich popularyzacji, o czym świadczy bardzo liczne grono uczestników reprezentujących kilka województw i zaprzyjaźnione gminy partnerskie z Czech i Słowacji.

Konkurs na stałe wpisał się do kalendarza najciekawszych i największych przedsięwzięć kulturalnych województwa opolskiego. Adresowany jest do twórców ludowych z wielu regionów Polski oraz z zagranicy. Bardzo zależy nam, aby w konkursie brało udział również jak najwięcej dzieci i młodzieży, bo dzięki temu sztuka ludowa ma szansę przetrwać. Dzieci i młodzież zapraszamy do wykonania masek i przebrań kolędniczych, tradycyjnych ozdób choinkowych, szopek bożonarodzeniowych. Mogą też wykonać kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne czy pięknie zdobione pisanki wielkanocne.
    Zbliża się czas święta plonów czyli tzw.  dożynek. Większość sołectw przygotowuje z tej okazji piękne korony żniwne. Twórców którzy je wykonają zapraszamy do udziału w konkursie. W tym miejscu zamieszczamy kilka zasad obowiązujących przy ocenie tradycyjnych koron żniwnych. Zgodność z tradycją – muszą być użyte wszystkie gatunki zbóż, wstążki, kwiaty, owoce, parzysta ilość ramion tzn. 4 lub 6, a zwieńczony powinien być krzyżem. Ważne są też odpowiednie proporcje, kształt, splot oraz staranność wykonania i użycie odpowiednich materiałów konstrukcyjnych.

Relacja z konkursu dostępna pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=Yh3pWDsGDLs

Wersja XML