Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

30-lecie samorządu terytorialnego w Polsce

Brak opisu obrazka

 

27 maja, w rocznicę wyborów samorządowych 1990 roku, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności, obchodziliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego.  
W tym roku przypada 30. rocznica tego ważnego wydarzenia. Chcieliśmy uczcić ją w sposób szczególny i nie zakładaliśmy, że będzie to oznaczało obchody w czasach pandemii!

Niezależnie od tych nietypowych okoliczności naprawdę mamy co świętować! Wybory 27 maja 1990 były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w powojennej historii Polski – nie ograniczały ich żadne dodatkowe warunki, jak w przypadku kluczowych wyborów 4 czerwca 1989 roku, miały też miejsce jeszcze przed pierwszymi powszechnymi wyborami prezydenckimi. Były więc nie tylko ważnym wydarzeniem w historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej transformacji po roku 1989 i upadku komunizmu.

Dziś stajemy jednak przed zupełnie innymi wyzwaniami. Ale w sprostaniu im na pewno mogą pomóc nam doświadczenia ostatnich trzech dekad. Globalna pandemia jest ogromnym wstrząsem na poziomie społecznym i gospodarczym. To wielki test sprawności instytucji państwowych, samorządowych, ale też ważny sprawdzian ludzkiej solidarności.

W dniu 22 września br. podczas Sesji Rady Gminy uczciliśmy tę rocznicę wręczeniem pamiątkowych medali z okazji jubileuszu 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce.

30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców z całej Polski, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu, również na poziomie naszej małej ojczyzny – Gminy Rudniki.

 

 

Wersja XML