Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Narodowe Czytanie 2020

39 lektorów czytało 5 września w rudnickim parku  „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

W ten sposób po raz czwarty Rudniki znalazły się wśród kilku tysięcy uczestników Narodowego Czytania 2020.

Ta ogólnopolska akcja społeczna pod patronatem Pary Prezydenckiej z niesłabnącą skutecznością promuje od kilku lat największe dzieła polskiej literatury. I tym razem w całej Polsce czytano tekst wybitny, z epoki romantyzmu. W sobotnie przedpołudnie zmierzyliśmy się z utworem niełatwym, wielowymiarowym, o uniwersalnej problematyce walki dobra i zła, mającym odniesienia do polskiej historii i nasyconym baśniowością.

Po raz kolejny na wspólnej lekturze spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń, zawodów i środowisk. Czytali młodsi i starsi, zaproszeni goście i wszystkie osoby, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w wydarzeniu. Czytaniu towarzyszyła muzyka, która budowała nastrój i dobitnie podkreślała  najbardziej emocjonujące fragmenty tekstu.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich  lektorów, którzy 5 września,  w parku w Rudnikach uczestniczyli w wydarzeniu szczególnym, współtworzonym przez nas samych. Wspólna lektura dzieł polskiej literatury, nawet tej tworzonej w czasach odległych, wbrew obiegowym sądom, jest ciekawa i dostarcza niemało radości, co właśnie udowodnili uczestnicy rudnickiego Narodowego Czytania.

            Fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego zaprezentowali: Grzegorz Domański, Anna Sekienda, Jarosław Marchewka, Joanna Bryś, Bogusława Kaczmarek, Janina Pawlaczyk, Arkadiusz Spodymek, Jadwiga Głowacka, Joanna Podgórska - Wiercińska,  Jagoda Wicher, Michał Włoch, Małgorzata Sieja, Anna Grzelak, Zuzanna Sieja, Dariusz Bryś, Anna Budziak, Katarzyna Niedrygoś, Beata Rasztar, Katarzyna Wierszak, Zuzanna Włoch,  Iga Staniszewska, Martyna Kubaszewska, Ewa Sarowska, Marta Staniszewska, Edyta Gońda – Żyta, Barbara Żyta, Karina Sarowska, Nina Staniszewska, Krzysztof Meryk, Klaudiusz Mrzygłocki, Kornelia Wierszak, Iwona Buchwald, Anna Hadryś, Patrycja Fałat, Wioletta Kucharska, Sonia Stanek, Agnieszka Harmazy – Zaręba, Joanna Troczka i Maria Morawiak.

            Znamy już tytuł dzieła, które w całej Polsce będzie czytane w pierwszą sobotę września 2021r. Już teraz zapraszamy więc na wspólną lekturę „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Do zobaczenia za rok!

 

 

 

 

           

Wersja XML