Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

XXVIII Spotkanie Muzyków Jazzowych w Rudnikach

XXVIII Spotkanie Muzyków Jazzowych w Rudnikach

Tradycyjnie w pierwszą sobotę grudnia w rudnickim Ośrodku Kultury odbyło się prawdziwe jazzowe święto, które już po raz 28. skupiło na tutejszej scenie wykonawców muzyki jazzowej, a na widowni publiczność kochającą ten właśnie muzyczny gatunek. Impreza od początku istnienia cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród wykonawców, jak i słuchających. Jednym z pomysłodawców wydarzenia był nieżyjący już wspaniały człowiek, muzyk, saksofonista, wywodzący się z Rudnik Edward Wcisło, którego imieniem nazwano właśnie rudnickie jazzowe spotkania. Na przestrzeni już prawie trzech dekad wydarzenie ewoluowało i przechodziło różne modyfikacje, ale zawsze fundamentalnym czynnikiem organizacji pozostaje radość wspólnego muzykowania, inspirowania się nawzajem i wspólnego przeżywania muzyki. Tegoroczna edycja, choć jeszcze nie jest jubileuszową, miała nieco inny charakter od poprzednich i jest zapowiedzią nowego spojrzenia oraz zmian, które czekają jazzowe spotkania w najbliższych latach. Jako nowy dyrektor Ośrodka Kultury w Rudnikach, a jednocześnie człowiek od lat związany z muzyką mam własne spostrzeżenia i pomysły, które chciałbym wcielić w życie i przy pełnym poszanowaniu zamysłu pomysłodawców nadać nowy kształt tej jakże pięknej muzycznej inicjatywie, będącej jedną z wizytówek gminy Rudniki i Ośrodka Kultury, który nosi nazwę Centrum Spotkań Muzyków Jazzowych.
W tym roku na scenie w repertuarze jazzowym zaprezentowało się sześciu wykonawców: BRB Combo Squad (Kluczbork), The Likaons Group (Częstochowa), Martyna Szczepaniak z zespołem (Częstochowa), Big Band Wiśniowa Góra, Jakub Kęsy (Kluczbork), Tesla Jazz Sextet (Rudniki). Prezentacjom muzycznym przysłuchiwała się komisja artystyczna, składająca się z muzyków, pedagogów akademickich w składzie: dr hab. Jerzy Główczewski (Akademia Muzyczna w Katowicach), dr Korneliusz Wiatr (Instytut Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie), dr Włodzimierz Spodymek (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy). Nagrodę Grand Prix XXVIII Spotkania Muzyków Jazzowych w Rudnikach im. Edwarda Wcisło przyznano zespołowi The Likaons Group z Częstochowy. Indywidualne wyróżnienia otrzymali także saksofonista Sebastian Janik oraz gitarzysta Adam Ścigała.
Całość jazzowego wieczoru dopełniły i uświetniły dwa fantastyczne koncerty gwiazd. Występem otwierającym rudnickie spotkanie jazzowe był koncert kwartetu Kingi Głyk, w którym oprócz Kingi, grającej wirtuozersko na gitarze basowej, wystąpili także Paweł Tomaszewski (instr. klawiszowe), Arek Grygo (instr. klawiszowe) i Paweł Dobrowolski (perkusja). Warto dodać, że na rudnickim koncercie po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano materiał z najnowszej płyty „Feelings”, a sam występ był jedynym polskim koncertem na europejskiej trasie Kingi Głyk. Późnym wieczorem w pięknym jazzowym stylu zagrał drugi kwartet w gwiazdorskiej obsadzie: Jerzy Główczewski (saksofon), Bogusław Kaczmar (piano), Maciej Garbowski (kontrabas) oraz Michał Dziewiński (perkusja).
Żadne słowa pisane nie oddadzą niesamowitego klimatu stworzonego przez muzyków oraz wszystkich uczestników spotkania. Jako organizatorzy pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które poprzez swoją obecność, czy to jako wykonawcy, słuchacze, czy w jakiejkolwiek innej formie przyczynili się do uświetnienia tego wspaniałego muzycznego święta. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne edycje Spotkań Muzyków Jazzowych do Rudnik.

Arkadiusz Spodymek - Dyrektor GOKSiR w Rudnikach.

Materiał filmowy: FILM

 

 

Wersja XML