Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wizyta partnerska w Mikroregionie Moštěnka

Brak opisu obrazka

W dniu 17.06.2018 roku zakończono realizację dwuetapowego projektu pn. „Kultura i przyroda – znamy czy nie znamy? Rudniki i Moštěnka”. Pierwsza część odbyła się we wrześniu ubiegłego roku na terenie Gminy Rudniki, podczas której rodziny z Czech i Polski uczestniczyły w różnorodnych konkurencjach intelektualnych i sportowych przygotowanych przez pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej w Żytniowie. W trakcie pobytu mieli oni okazję podziwiać nowopowstałe punkty odpoczynku, usytuowane przy bogatych przyrodniczo i kulturowo terenach:

Miejsca te wzbogacone zostały o altany jak i elementy małej architektury tj. ławki, stoły, urządzenia rekreacyjno-edukacyjne. W drugim dniu wizyty uczestnicy wzięli udział w warsztatach zdobienia decoupage oraz zwiedzili Kościół w Żytniowie, Gminną Izbę Tradycji, a także Ochotniczą Straż Pożarną w Rudnikach.

 

Druga część projektu odbyła się w Czachach, a dokładnie w miejscowości Beňov, która obchodziła okrągłą rocznicę 700-lecia swego istnienia. Najważniejszym wydarzeniem uroczystości były zmagania sportowe trzynastu zaproszonych drużyn (w tym dwóch z Polski: Rudnik i Tworoga). Ekipy te rywalizowały w konkurencjach zręcznościowo-sprawnościowych na czas (m.in. strzelaniu z wiatrówki, toczeniu koła, trafianiem piłką do celu, a także konkurencji sportowo-pożarniczej). Ostatecznie delegacja z Gminy Rudnik uplasowała się na 9 miejscu, otrzymując tym samym pamiątkowe medale i puchar, które wręczył Starosta Ivo Pitner. Uroczystość uświetniały dodatkowe atrakcje tj. występy zespołów tanecznych, pokazy artystyczne z ogniem oraz fajerwerki.

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka  

W drugim dniu pobytu dorośli wraz z dziećmi brali udział w wyprawie rowerowej, podczas której podziwiali atrakcje turystyczne i zrealizowane przy pomocy środków unijnych i krajowych inwestycje. Rajd zakończył się przy zamku w Dřevohosticach, w którym odbyło się uroczyste otwarcie centrum informacyjnego dokonane przez Starostę Petra Dostála, Wójta Andrzeja Pyziaka i Markéty Kropáčkovej-Poláchovej (koordynatorki projektu). W odnowionym lokalu, znalazły się m.in. broszury i ulotki przybliżające historię terenów Mikroregionu Moštěnka oraz Gminy Rudniki, oraz cenne okazy w postaci monet i ceramiki, znalezione podczas remontu pomieszczenia. Następnie wszyscy goście zwiedzali zamek (w tym niezwykle bogatą kolekcję muzeum pożarnictwa) oraz oglądali film promocyjny o partnerskich regionach.

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

Warto podkreślić, że w bieżącym roku obchodzić będziemy okrągły jubileusz 10-lecia współpracy polsko-czeskiej. W tym okresie samorządy zrealizowały wspólnie kilkanaście projektów, na które tylko Gmina Rudniki otrzymała około milion złotych wsparcia. Projekty te umożliwiły wymianę doświadczeń w wielu dziedzinach m.in. sportowej, edukacyjnej, pożarniczej, turystycznej, kulturalnej, poznać bliżej partnera i przełamać dzielące nas bariery. Podczas tegorocznego spotkania nakreślono nowe kierunki rozwoju i wzajemnej pomocy samorządów. W najbliższym czasie planuje się współpracę gmin w zakresie kultury i turystyki.

 

Całkowita wartość projektu „Kultura i przyroda – znamy czy nie znamy? Rudniki i Mostenka”:

 

Całkowita wartość projektu: 84 592 Euro

Wartość projektu po stronie polskiej: 33 586 Euro

Dofinansowane z UE: 28.548,10 Euro

Budżet państwa: 1 679,30 Euro

 

Wersja XML