Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

DOŻYNKI GMINNE W ŻYTNIOWIE

DOŻYNKI  GMINNE W  ŻYTNIOWIE

W niedzielne popołudnie przy słonecznej pogodzie rolnicy z gminy Rudniki świętowali zakończenie żniw. Gospodarzem tegorocznych dożynek gminnych było sołectwo Żytniów. Z powierzonego zadania mieszkańcy Żytniowa  pod przewodnictwem  sołtysa  Andrzeja  Napieraja wywiązali się wzorowo.

Wspólne świętowanie  rozpoczęło się uroczystą mszą świętą , którą odprawił  proboszcz  ks. Piotr Postrożny. Z kościoła piękny, długi i barwny korowód przemaszerował na plac przy Wiejskim Centrum Kultury w Żytniowie. Tutaj na ręce gospodarzy gminy: Wójta Andrzeja Pyziaka i Przewodniczącego Rady Gminy Edwarda Gładysza tradycyjny bochen chleba przekazali  starostowie Małgorzata Stasiak i Grzegorz Bryś. Wójt Gminy, Starosta Powiatu oraz Marszałek Województwa w pięknych słowach  podziękowali rolnikom za ich trud i poświecenie oraz docenili  zaangażowanie mieszkańców w przygotowanie dożynek.

W programie artystycznym na początek zaprezentowały się dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Żytniowie przygotowane przez nauczycielki: Aleksandrę Kaczmarek, Annę Cieśla, Katarzynę Niedrygoś, Marię  Janicką i Urszulę Gmyrek. Oprawę muzyczną szkolnego występu przygotował i zapewnił Bogdan Szyszka.  Krótki, ale piękny pokaz taneczny wykonała para Rafał Grzebiela i Izabela Owczarek-Grzebiela. Z kolei na scenie wystąpiła orkiestra dęta z Żytniowa pod batutą kapelmistrza Bogdana Krzaka. Tradycyjnie już impreza nie mogła odbyć się bez radosnego śpiewania zespołu folklorystycznego „Rudniczanie”.  Pieśni dożynowe i biesiadne w ich wykonaniu bardzo się  podobały.  Dopełnieniem prezentacji artystycznych okazał się występ kapeli góralskiej „Ondraszki”, która porwała widownię do tańca i wspólnej zabawy.

W międzyczasie podziwiać można było 18 przepięknych koron dożynkowych wykonanych przez sołectwa biorące udział w uroczystościach dożynkowych. Nagrodę za najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który będzie reprezentował naszą gminę na Dożynkach Wojewódzkich w Namysłowie, odebrało sołectwo ŁAZY, drugą lokatę równorzędnie zajęły Chwiły i Dalachów, a trzecią Odcinek i Bobrowa. Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia.

W tym roku, oprócz dekoracji wsi scenkami rodzajowymi, zorganizowano wystawę maszyn rolniczych „Sprzęt rolniczy w stylu retro”.

 

 

 

 

 

 

Wersja XML