Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Komiks? – to wcale nie jest trudne!

Komiks? – to wcale nie jest trudne!

            Ułożyć plan, podzielić kartkę na kadry, wypełnić je szkicem ołówkowym, a potem flamastry i cienkopisy dopełniły dzieła i … gotowe! W ten sposób każdy uczestnik Warsztatów komiksu, które odbyły się 7 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudnikach  miał przed sobą w pełni ukończony pasek komiksowy, czyli historyjkę fabularną opowiedzianą za pomocą obrazów. I każdy uczestnik tych warsztatów miał prawo poczuć się prawdziwym artystą, nawet najwięksi sceptycy, krytycznie oceniający swoje możliwości, szybko uwierzyli we własne siły.

             Stworzenie rysunku komiksowego według przepisu podanego powyżej wydaje się proste, w rzeczywistości było ciężką pracą, trwającą prawie trzy godziny pod fachowym i czujnym okiem Szymona Teluka  – malarza, rysownika i karykaturzysty. Uczniowie gimnazjum i szkół podstawowych z naszej gminy zostali jednak odpowiednio i dobrze przygotowani do tej pracy.

            W części teoretycznej warsztatów dowiedzieli się nieco o historii komiksu, obejrzeli prezentację multimedialną z przykładowymi komiksami, a potem krok po kroku poznawali zasady tworzenia krótkiej fabularnej historyjki obrazkowej. Prowadzący omówił zasady budowania scen i wkomponowywania w nie postaci, przedstawił sposoby  prezentacji wypowiedzi  lub myśli bohaterów. Udzielał  rzeczowych rad, rysując, na żywo pokazywał, jak graficznie opowiedzieć historie fabularne. Młodzi adepci sztuki komiksu wymyślili je sami i, zapewniam, ich pomysłowość nie znała granic. Podjęli się trudnego zadania, ale  wywiązali się z niego znakomicie. Spędzili czas twórczo, a przy tym świetnie się bawili.

            Efekty ich pracy pokazały, że w młodych rysownikach drzemią nieodkryte jeszcze pokłady kreatywności, a zajęcia artystyczne w bibliotece z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

            Warsztaty komiksu były jedną z atrakcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich- akcji promującej przedsięwzięcia dofinansowane ze środków unijnych. Do akcji dołączyła Gmina Rudniki, promując projekt pn. „Przebudowa budynku biblioteki w Rudnikach wraz z jego częściową adaptacją na Galerię Osobliwości Przyrodniczych i Punkt Informacji Turystycznej”.

 

 

Wersja XML