Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Jeśli pisać, to tylko ciekawie… – spotkanie z Barbarą Kosmowską

Jeśli pisać, to tylko ciekawie… – spotkanie z Barbarą Kosmowską

            5 maja w murach Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudnikach gościliśmy pisarkę, autorkę książek obyczajowych dla młodszego i starszego pokolenia – Barbarę Kosmowską. Gimnazjaliści, którzy przybyli na to spotkanie, mieli okazję porozmawiać z jedną z najlepszych obecnie pisarek dla młodzieży, laureatką prestiżowych nagród  literackich, a przy tym osobą niezwykle skromną, ciepłą i otwartą. Barbara Kosmowska uchodzi za mistrzynię portretów psychologicznych, dla której codzienne zmagania z życiem to prawdziwy heroizm. Nie unika trudnych spraw, jej książki dotykają często problemów, które stają się udziałem każdego z nas, takich jak: samotność, inność, rozstanie, śmierć bliskich. Nie boi się pokazywać życia bez retuszu i zakłamania. Szuka historii prawdziwych

i bliskości z życiem. Nie usiłuje przypodobać się czytelnikowi, chce, by w jej książkach odnalazł siebie i swoje problemy. Jej bohaterom  żyje się więc niełatwo. Ich świat często wali się na głowę. To powieści i opowiadania o trudnych  sprawach, o zwątpieniu i porażkach, to często gorzka diagnoza życia, ale uważny czytelnik może dostrzec też  światełko w tunelu, które wcześniej czy później zaświeci jej bohaterom.

            Autorka chętnie opowiada o tematyce swoich książek, o późnych początkach pisarstwa,  zmaganiach z przeciwnościami losu i osobistych dramatach. Ta opowieść nie zdominowała jednak przebiegu spotkania w bibliotece, pisarka zdecydowanie nad monolog własny wybrała dialog z młodymi ludźmi. Padały pytania o źródła inspiracji pisarskich, o niektóre fabularne rozwiązania, osobiste upodobania czytelnicze i pomysły na nowe książki. Widać było, że nić porozumienia nawiązała się bardzo szybko, a kontakt z młodzieżą nie tylko nie sprawiał pisarce żadnych trudności,  dostarczał za to wiele radości i satysfakcji.

            Autorka i jej książki a z drugiej strony młody czytelnik, którego ujęła skromnością, naturalnością i optymizmem, to wystarczyło, by wypełnić bibliotekę dobrą energią. Po tym spotkaniu, które pozostawiło na jej uczestnikach  niezatarte wrażenie z pewnością wielu młodych  sięgnie po Bubę, Pozłacaną rybkę, Dziewczynkę z parku, a dorośli przeczytają Ukrainkę, Gorzko albo Gobelin.

 

 

Wersja XML