Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dożynki Gminne w Jaworznie

Dożynki Gminne w Jaworznie

 Dożynki Gminne odbyły się tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia. Tegorocznymi gospodarzami  święta plonów było sołectwo JAWORZNO. O piękny wystrój  miejsca dożynek postarali  się mieszkańcy Jaworzna, którzy posesjami przygotowali zabawne scenki i przystroili ogrodzenia .

 Przepiękny, barwny  korowód przemaszerował do  kościoła parafialnego by tam  podziękować za tegoroczne obfite plony. Mszę dziękczynną odprawił ks. proboszcz Piotr Smugorzewski . Po uroczystości kościelnej rozpoczęła się oficjalna  część uroczystości w Sołeckim  Centrum Integracji  w Jaworznie.

 Starostowie dożynek : Iwona Jachymska i Łukasz  Ciosek – rolnicy ze Słowikowa- przekazali tradycyjny bochen chleba  na ręce Wójta Gminy – Andrzeja Pyziaka,  który wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Edwardem Gładyszem rozdzielił go między uczestników uroczystości.

Z kolei Marszałek Województwa Andrzej Buła wręczył odznaki honorowe „Za zasługi dla Województwa Opolskiego” byłemu sołtysowi wsi Kużnica panu Romanowi Stasiakowi  oraz pani Leokadii Malinowskiej , która funkcję sołtysa wsi Łazy sprawuje nieprzerwanie ponad 30 lat. Po uroczystych przemówieniach, listach gratulacyjnych  rozpoczęły się występy artystyczne. Wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworznie przygotowani przez swoich nauczycieli. Tradycyjnie zaprezentowały dożynkowe piosenki grupy śpiewacze z Odcinka i Jaworzna   oraz zespół folklorystyczny „Rudniczanie”. Główną atrakcję artystyczną wieczoru stanowił występ  zespołu góralskiego „JETELINKA” z Istebnej, który ze względu na ulewny deszcz  dał wspaniały koncert  w sali Soleckiego Centrum Integracji. Ale kiedy deszcz ustał  radosna zabawa z zespołem przeniosła się na plac przed budynkiem.

 Sporym zainteresowaniem cieszył się też konkurs na najpiękniejszą koronę żniwną w gminie Rudniki.  Delegacje wieńcowe z niecierpliwością czekały na werdykt komisji . A  wybór nie był łatwy.  Biorąc pod uwagę zgodność z tradycją, ogólny wyraz artystyczny oraz technikę wykonania , z  16  przepięknych  wieńców komisja wybrała do reprezentowania gminy w konkursie wojewódzkim koronę wykonaną przez sołectwo   MŁYNY. Cztery równorzędne drugie  nagrody otrzymały sołectwa Jaworek, Odcinek, Słowików i Faustianka. Pięcioma równorzędnymi trzecimi nagrodami uhonorowano sołectwa : Chwiły, Bobrowa, Jaworzno, Julianpol i Mirowszczyzna, a pozostałe : Cieciułów, Rudniki, Mostki, Żytniów , Dalachów i Porąbki otrzymały wyróżnienia.

Impreza zakończyła się zabawą taneczną  z zespołem Alfa.

Serdecznie podziękowania dla wszystkich współorganizatorów  za pomoc w przygotowaniu i sprawnym przeprowadzeniu przedsięwzięcia oraz dla wszystkich, którzy  udzielili wsparcia finansowego lub rzeczowego.

 

 

Wersja XML